انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از دولت: سرو صدای حقابه هیرمند خوابید و بر گذشته ها صلوات؟!

پلیس گیلان اعلام کرد: پلمب فروشگاه هایپرجان لاهیجان به دلیل هنجارشکنی در مراسم افتتاحیه

پیام تسلیت رئیس سازمان چای کشور به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی‌(ره)

فرماندار لاهیجان در جلسه هماهنگی جشنواره ملی چای : لاهیجان شهری دارای قدمت و تمدن درخشان

استاندار گیلان در معارفه شهردار جدید رشت : ثبات مدیریت شهری یکی از اصول و ضروریات رفع مشکلات و پشت سر گذاشتن چالش‌ها است.

حبیب فرج‌الله چعب، اعدام شد

با مدیریت منجسم میتوان به حداقل های موردنظر در زمینه رشد تولید رسید

«بدون لکنت و صریح» عبدالجواد موسوی با اژه‌ای درباره الهه محمدی و نیلوفر حامدی

روزنامه جوان: محمدرضا عارف بی منطق حرف می زند/ چرا یک عضو مجمع تشخیص مصلحت باید به نحوه مقابله با بی حجابی انتقاد کند؟

روزنامه کیهان: عده ای فریب دلسوزی های دشمن برای زنان ایرانی را خورده اند

گزارش تصویری راهپیمانی روز جهانی قدس _ رشت

هشدار سعید لیلاز درباره بلندشدن صدای اعتراض مردم/ جبران برخی خسارت‌های پاییز گذشته کار سختی است

کد خبر: 22152 | تاریخ انتشار: 14:35:50 - سه‌شنبه 4 آوریل 2023 | بدون نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

مالزی مجازات اعدام را لغو کرد

طبق اصلاحاتی که پارلمان مالزی به تصویب رساند مجازات الزامی اعدام در این کشور لغو شده و برای تنبیه مجرمان از مجازات‌های جایگزین استفاده خواهد شد. به گفته یک مقام دولتی، اعدام عامل بازدارنده مؤثری در ارتکاب جرم نبوده است.

کاشف خبر / به گزارش از  ایسنا، به نقل از دویچه وله، پارلمان مالزی روز دوشنبه اصلاحات قانونی گسترده‌ای را با هدف حذف مجازات الزامی اعدام، کاهش تعداد جرایم مستحق مجازات اعدام و همچنین لغو مجازات‌های حبس ابد تصویب کرد. طبق اصلاحات تصویب شده، شلاق و حبس بین ۳۰ تا ۴۰ سال به عنوان مجازاتهای جایگزین اعدام در نظر گرفته شده‌اند. مجازات حبس ابد که طبق قوانین مالزی به عنوان یک دوره ثابت ۳۰ ساله تعریف شده است، به قوت خود باقی خواهد ماند.

طبق مصوبه روز دوشنبه پارلمان این کشور مجازات اعدام به عنوان گزینه‌ای برای شماری از جرایم سنگین که منجر به مرگ نمی‌شوند، نظیر حمل و قاچاق سلاح گرم و آدم‌ربایی، حذف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معاون وزیر دادگستری مالزی اعدام را “مجازاتی غیرقابل بازگشت” توصیف کرده و گفت این مجازات عامل بازدارنده مؤثری برای پیشگیری از ارتکاب جرم نبوده است. رام کالپال سینگ در نشست مجلس به هنگام جمع‌بندی این لایحه گفت: «مجازات اعدام نتایجی را که قرار بود به همراه داشته باشد، در بر نداشت.»

دولت مالزی در سال ۲۰۱۸ اجرای مجازات اعدام در این کشور را لغو و اعلام کرد تا زمانی که قانونی جدید در پارلمان در این رابطه به تصویب نرسد، اجرای تمامی احکام اعدام متوقف خواهند شد. این خبر با استقبال گسترده نهادهای حقوق بشری روبرو شد اما فشارهای احزاب مخالف سبب شدند تا یک سال بعد دولت تسلیم شده و اعلام کند مجازات اعدام را حفظ خواهد کرد. با این حال دولت مالزی به دادگاه‌ها این اجازه را داد تا مجازات اعدام را با صلاحدید خود به مجازاتهای جایگزین تبدیل کنند.

اصلاحات جدید تصویب شده در مورد ۳۴ جرم از جمله قاچاق مواد مخدر و قتل که در حال حاضر در مالزی مجازات اعدام دارند، اعمال خواهند شد. اعدام در ۱۱ مورد از این جرائم به عنوان مجازات الزامی وضع شده است.

اقدام مالزی برای حذف مجازات اعدام در حالی است که برخی از همسایگان این کشور استفاده از این مجازات را افزایش داده‌اند. سال گذشته طبق آمارهای دولتی ۱۱ نفر در سنگاپور اعدام شدند. در میانمار نیز برای نخستین بار پس از چند دهه چهار فعال دموکراسی‌خواه در سال ۲۰۲۲ اعدام شدند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار