تذکرات شفاهی نماینده لاهیجان و سیاهکل در صحن علنی مجلس : افزایش قیمت گاز باعث نگرانی مردم شده / بحران آب کشاورزی در سال آینده قطعی است

شهردار بندرکیاشهر خبر داد؛ ۱۶ پروژه شهری همزمان با دهه فجر رونمایی و بهره‌برداری می‌شود

عبور تورم مواد غذایی از ۷۰ درصد/ تیغ جراحی اقتصادی روی سفره مردم

قالیباف ؛ مجلس به هیچ‌عنوان سقف پیشنهادی دولت در بودجه ۱۴۰۲ را افزایش نمی‌دهد

خاندوزی ؛ نرخ اصلی ارز اقتصاد ایران حدود ۳۰ هزار تومان است

نسخه جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز/ فرزین: نگران نباشید، حواسمان به بازار ارز هست

انتقاد وزیر کشور به «بزرگ کردن دلار از سوی مردم» / فروپاشی آمریکا و سقوط کاخ دلار را خواهیم دید

افزایش عجیب و غریب قیمت خودرو در بازار/ پراید ۶۰ میلیون تومان گران شد

پیش‌بینی جالب یک کارشناس از قیمت مسکن/ خانه بخریم یا نخریم؟

ارزش سهام عدالت به بالای ۱۰ میلیون تومان رسید

خبر مهم وزیر کار درباره یارانه و کالابرگ/ کوپن الکترونیکی تا پایان سال جایگزین یارانه نقدی می‌شود؟

ورود قطره‌چکانی خودرو به کشور/ واردات خودرو تسریع می‌شود؟

کد خبر: 19444 | تاریخ انتشار: 23:22:46 - شنبه 15 اکتبر 2022 | بدون نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

انتظار دولت از صنعت فولاد

مدیرعامل شرکت سرمایه گداری پرشیا فلز اسپادانا بیان کرد: دولت کارخانه‌های فولاد را با ارز ارزان در اختیار افراد گذاشته است و اکنون که با افزایش قیمت ارز سرمایه آنان افزایش یافته از صاحبان صنایع انتظار همراهی دارد.

کاشف خبر / محمد ابکا مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پرشیا فلز اسپادانا در خصوص اقتصاد مقاومتی در گفتگو با سرویس اقتصادی افق تهران؛ گفت: ارتباط ما با اقتصاد مقاومتی مستقیم نیست چرا که مشاور و پیمانکاریم نه تولیدکننده یا سرمایه‌گذار. جایی که ما با اقتصاد مقاومتی روبه‌رو می‌شویم برنامه توسعه فولاد است.

ابکا اضافه کرد: برنامه‌ای برای توسعه فولاد طراحی شده است که مشخص می‌کند در هر حلقه زنجیره فولاد چقدر ظرفیت ایجاد شود و اشخاص بتوانند مجوز بگیرند. اما در اقتصاد مقاومتی قانونی هست که می‌گوید اگر فرد خودش بخواهد سرمایه‌گذاری کند و تقاضای حمایت مالی تداشته باشد منعی برای صدور مجوز فعالیتش وجود ندارد و کسی نمی‌تواند مانع از فعالیتش شود.

وی افزود: اتفاقی که در گذشته افتاده این است که عده‌ای با اعلام عدم نیاز به حمایت مجوز گرفته‌اند اما بعد از مجوز شاهد حمایت افراد مختلف از آنان بودیم. در بخش‌های مختلف کارشان فردی صاحب نفوذ مثل نماینده مجلس یا صاحب مقام در کشور، حامی و پیگیر دریافت حمایت‌هایی بوده که مجوز فعالیت با اعلام بی‌نیازی درخواست‌کننده‌ از آن حمایت‌ها صادر شده است.

مدیرعامل شرکت پرشیا فلز اسپادانا درباره ارز بیان کرد: مساله ارز مساله خاصی است. فولادسازان صادرات دارند و طبق دستور دولت باید ارز صادرات را به دولت بدهند و اگر ارز نیاز داشتند از دولت بگیرند. ارز را راحت تحویل می‌دهند اما با توجه به نیازشان به ارز برای توسعه و خرید بعضی تجهیزات باید مراحل طولانی ثبت سفارش و ماندن در نوبت ارز را بگذرانند در نهایت هم مشخص نیست که ارزی موجود باشد که تحویل بگیرند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد تکنیک ادامه داد: وقتی می‌گویند ارزت را تحویل دولت بده بعد برای دریافتش در نوبت بمان و ثبت سفارش کن دیگر ارز در اختیار دولت است نه صاحب صنعت. دولت ارز را از صادرکننده ها گرفته است و باید به آنان اختصاص دهد. دولت نمی‌تواند این ارز را به هر کسی بدهد تا به عنوان مثال در واردات استفاده کند.

ابکا در ادامه افزود: ارزها جمع می‌شود و صاحبان صنعت می‌بینند از یک طرف باید ارز را به دولت بدهند و از طرف دیگر برای توسعه به آن نیاز دارند. معمولا صاحبان صنایعی که صادرات دارند از انگیزه بالایی برای توسعه برخوردارند. حتی اگر نیاز زیادی به ماشین‌آلات و مواد نداشته باشند، بلافاصله به فکر توسعه می‌افتند و می‌خواهند ارزشان را در توسعه مصرف کنند. دولت هم با اتکا به حمایت‌هایی که از آنان کرده است، ارز را تحویل می‌گیرد تا در موقع نیاز به صاحبان صنایع ارز اختصاص دهد اینجاست که طرح‌های توسعه باید مجوز بگیرند تا بتوانند ارز دریافت کنند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد تکنیک در پایان افزود: کارخانه‌ها برحسب مدتی که از ساختشان می‌گذرد با ارزهای بسیار ارزان ساخته شده‌اند اکنون که قیمت ارز بالا رفته و سرمایه‌شن سنگین شده است، دولت که کارخانه‌ها را ارزان در اختیار گذاشته است از آنان انتظار همراهی دارد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار