دل تنگ راه اربعین

برده داری پشت نقاب عاطفه

حکایت «ابلق» از رنجی که می‌بریم؛ ماجرای یک زخم قدیمی/ زنان عاصی از محیط پرخفقان!

هنوز فرصت باقی است!( درباره خرید آثار و بناهای متعلق به شخصیت های فرهنگی گیلان)

ما کجای جهان ایستاده ایم؟ در برزخ چارک سوم و چهارم!

آخرین مطالبه تاریخی سیدالشهداء (ع)

برای روز خبرنگار؛ کان را که خبر شد، خبری باز نیامد!

یادداشت احمد باقری مزینانی غدیر خم؛ از معماری ساختار حکمرانی تا تمدن آرایی حیات طیبه

منطقه گردشگری آرپناه/بهشتی در گرمای خوزستان!/ یادداشتی به قلم نیما حاتمی کاه کش

کتاب «تیترهای آشفته» اولین مجموعه یادداشت‌های ایمان رنجکش منتشر شد

کد خبر: 18178 | تاریخ انتشار: 20:16:07 - سه‌شنبه 9 آگوست 2022 | بدون نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

مُحرم  مَحرم دل حسین، سلام

آغاز می شود ماه فراوانی یادت که دل های همیشه عاشق را، دوباره متوجه «مکتب سرخ شهادت» می کند ، مکتبی که نشان از پویایی و جاودانگی شهادت دارد؛ میوه همان درختی که ریشه در «هَیهات مِنّ الذلّه» دارد.
یادداشت / پروین حسینی

کاشف خبر / به نقل از تایماز نیوز  آغاز می شود ماه فراوانی یادت که دل های همیشه عاشق را، دوباره متوجه «مکتب سرخ شهادت» می کند ، مکتبی که نشان از پویایی و جاودانگی شهادت دارد؛ میوه همان درختی که ریشه در «هَیهات مِنّ الذلّه» دارد وارمغان ماه محرم به تمام آزادگان جهان است و من نوبرانه های اشک را از نگاهم در ابتدای شروع این ماه می چیدام و دلم را وصل می کنم به بارگاه مقدس کربلا.

«هَیهات منّ الذّله» کلید اسرار و رموز ماه محرم است. ماهی که هر بار با حضور دوباره اش  غمی هایی به اندازه پریشانی «زینب» علیهاالسلام هنگام وداع؛ به وسعت زیباییِ علی اکبر علیه السلام و به بلندای فریاد «قاسم علیه السلام » از دل میدان و به نازُکای حنجره «علی اصغر»، آن گاه که حتی، تاب نوازش خنکای نسیم را نداشت چه رسد به نیزه سه شعبه، بر دل می نشیند.

ماه محرم  به تفسیر شرافت و عزّت انسانی می پردازد و دلِ انسان های آزاده را به دقایق عارفانه عاشورا می سپارد و باز غمی به ارتفاع تلِّ زینبیه؛ هنگامی که زینب علیهاالسلام دیگر صدای لا حول و لا قوه إلاّ باللهِ را از حنجر امام علیه السلام نمی شنیدو آخرین تبسّم برادر را در ذهن خسته اش، تجسّم می کرد، به بار می آورد.

ماه محرم غمی سترگی دارد که حتی باعث خم شدن قامت هلال ماه، می شود.یا امام حسین (ع) هر سال برای اینکه ثابت کنیم دراین ماه برای غم دلت شریک هستیم سیه می پوشیم و در دسته های عاشقان علم بر دوشیم و  بعد هزار و چهارصد سال هنوز هم به یاد لب تو آب می نوشیم.

ای ماه محرم  درتو حرمت خون است و خنجر، تو ماه عزای اشرف اولاد آدم هستی و خوشا به سعادتت قطعا بقیه ماه های قمری غطبه ترا می خورند چرا که تو مَحرم دل غمگین حسینی.

غمی سترگ بر دلم چنگ انداخته است؛ غمی به وسعت غروب عاشورا؛ سلام بر مُحرم مَحرم دل حسین

مُحرم  مَحرم دل حسین، سلام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار