گروه : سلامت


نتایج تحقیقات نشان داده است که موسیقی باعث ایجاد تجارب و احساسات مشابه عاطفی در همه فرهنگ‌ها می‌شود.

کاشف خبر/ به نقل از ارث، موسیقی فقط تجربه شنیداری نیست؛ جسمی فیزیکی است که از مرزهای فرهنگی فراتر می‌رود و احساسات مشابهی را برای مردم سراسر جهان برمی‌انگیزد.

این نتایج حاصل یافته‌های محققان دانشگاه تورکو فنلاند است که بررسی کردند چگونه موسیقی از نظر احساسی و فیزیکی بر شنوندگان در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.

از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا به احساسات در هنگام گوش‌ دادن به انواع آهنگ‌های غربی و آسیایی امتیاز دهند. این کشف ارتباط عمیق بین پاسخ‌های عاطفی ما به موسیقی و احساسات فیزیکی که تجربه می‌کنیم را برجسته می‌کند.

یکی دیگر از یافته‌های کلیدی این مطالعه جهانی‌ بودن این تجربیات موسیقی است. با وجود تفاوت‌های فرهنگی، شنوندگان غربی و آسیایی واکنش‌های احساسی و فیزیکی مشابهی را به موسیقی گزارش کردند که نشان می‌دهد احساسات ناشی از موسیقی ممکن است ریشه در مکانیسم‌های بیولوژیکی ارثی تا یادگیری فرهنگی داشته باشد.

این مطالعه همچنین به نقش موسیقی در تکامل انسان می‌پردازد. موسیقی ممکن است به‌عنوان ابزاری برای انسجام اجتماعی تکامل یافته باشد.

موسیقی درمانی یک زمینه پویاست که در آن متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از موسیقی برای حمایت از رفاه ذهنی، عاطفی، فیزیکی و اجتماعی استفاده می‌کنند. این رویکرد درمانی از ویژگی‌های ذاتی موسیقی برای تسهیل درمان و رشد شخصی استفاده می‌کند.

موسیقی درمانی نقش بسزایی در توانبخشی شناختی دارد. برای بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال‌عقل، ملودی‌های آشنا می‌توانند باعث یادآوری حافظه و بهبود عملکرد شناختی شوند.

درمانگران به‌طور فعال از موسیقی برای کمک به این بیماران برای بازیابی خاطرات از دست رفته و حفظ توانایی‌های شناختی استفاده می‌کنند.

موسیقی درمانی در حوزه سلامت روان، یک راه منحصر به فرد برای بیان و پردازش هیجانی ارائه می‌دهد. این به ویژه برای افرادی که با افسردگی و اضطراب مقابله می‌کنند، موثر است.

موسیقی درمانی همچنین باعث رشد مهارت‌های اجتماعی می‌شود. جلسات گروهی ارتباط، همکاری و به اشتراک‌گذاری عاطفی را تشویق می‌کند که برای افراد مبتلا به اوتیسم یا اضطراب اجتماعی مفید است.

افراد می‌توانند با درگیر شدن در تولید موسیقی‌ یا تجربیات گوش‌ دادن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تعاملات اجتماعی خود را بهبود بخشند.

به‌طور خلاصه، این مطالعه جامع قدرت جهانی موسیقی را روشن می‌کند و از موانع فرهنگی فراتر می‌رود. این یافته درک ما را از نقش موسیقی در زندگی انسان عمیق‌تر می‌کند.

مقاله کامل در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کاشف خبر | پایگاه خبری استان گیلان و شهر لاهیجان