«mCLARI» ربات الهام گرفته شده از عنکبوت، کمتر از یک گرم وزن دارد و می‌تواند روزی برای کمک به نیروهای اولیه در مواجه با حوادث و یا کمک به به متخصصان در جراحی استفاده شود.

کاشف خبر / تینا مزدکی: دانشمندان یک «ربات عنکبوتی» کوچک با توانایی تغییر شکل طراحی کرده‌اند که می‌تواند بدن خود را هنگام حرکت در محیط به راحتی تغییر دهد. مخترعان می‌گویند این ربات الهام گرفته شده از عنکبوت، پیش‌ساز رباتی است که می‌تواند روزی عمل جراحی انجام دهد و یا از میان آوار یک فاجعه بازماندگان را بیابد.

طبق تحقیقات منتشر شده، این ربات که «mCLARI» نام دارد ۲ سانتی متر طول، کمتر از ۰.۰۳ اونس معادل با ۰.۹۷ گرم وزن دارد و می‌تواند با حداکثر سرعت ۶ سانتی متر در ثانیه بچرخد.

این ربات مینیاتوری جانشین کوچکتر و سریعتر ربات «CLARI» است که توسط همین تیم طراحی شده است. این ربات شکل خود را در ابعاد مختلف تغییر می‌دهد تا در شکاف‌ها و کوچک‌ترین مکان‌ها قرار گیرد. به گفته سرپرست این مطالعه که استاد مهندسی مکانیک است، کاربردهای این فناوری به دلیل اندازه کوچک این ربات و توانایی شکل دادن به خود، در چهار حوزه اصلی مهم اجتماعی-اقتصادی در نظر گرفته می‌شود که این حوزه‌ها شامل واکنش به بلایا، بازرسی دارایی‌ها با ارزش بالا، نظارت بر محیط زیست و پزشکی است.

همچنین برنامه‌ای دراز مدت برای این ربات در نظر گرفته شده است که طبق آن از چنین رباتی برای جهت‌یابی در بدن انسان و انجام جراحی خودکار مانند باز کردن گرفتگی عروق یا برداشتن تومور در نظر گرفته شده‌است. درست مانند عنکبوت‌هایی که منبع الهام این ربات بوده، تیم سازنده نیز به ساخت ربات‌هایی که می‌توانند در محیط‌های پیچیده حرکت کنند، نزدیک‌تر شده‌اند.

در سال ۲۰۲۰، تیم یک ربات مینیاتوری با الهام از سوسک به نام «HAMR-JR» ساخت. هم برای این ربات سوسکی و هم برای ربات عنکبوتی جدید، تیم از روش ساخت اوریگامی، برای حک کردن اجزای میکروالکترومکانیکی روی یک صفحه دوبعدی استفاده کرد و سپس آنها را برای ایجاد یک ساختار سه بعدی بیرون آورد.

ربات «mCLARI» دارای چهار ماژول پا است که می‌تواند در دو بعد مختلف حرکت کند. این ربات همچنین می‌تواند با جابجایی دویدن به سمت جلو و پهلو به پهلو در فضاهای تنگ، مانور دهد و می‌تواند با روش‌ها و سرعت‌های متفاوت حرکت کند.

پاهای این ربات از طریق مفاصل غیرفعال به بدن متصل است، که ربات «mCLARI» را قادر می‌سازد شکل بدن خود را بر اساس محیطی که با آن مواجه می‌شود تغییر دهد. به عنوان مثال، پاهای آن می تواند تا ۵۰٪ در فضاهای خاص کشیده شود. به گفته دانشمندان‌، درک تأثیر تغییر شکل بر افزایش مانور حرکتی این ربات، هیجان‌آور است. گفته می‌شود در ادامه کار، دانشمندان می‌خواهند به «mCLARI» قدرت و توانایی حسی بیشتری بدهند.

منبع: livescience

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کاشف خبر | پایگاه خبری استان گیلان و شهر لاهیجان