روزنامه آرمان امروز برای روشن سازی آرایش سیاسی و فضای انتخاباتی پیشرو به پنچ گفتمان کلی پرداخته است.

گفتمان اصلاح‌طلبی

گفتمان اصلاحات همواره دستخوش فراز و نشیب‌هایی بوده است ولی عمده اعضای آن حالا زیر پرچم جبهه اصلاحات گرد هم آمده‌اند. باتوجه به ساختار این گفتمان به‌نظر برخی از اعضای آن تمایلی برای حضور در انتخابات ندارند ولی با این حال بخشی از آن می‌خواهند در رقابت حضور داشته باشند.

گفتمان اصولگرایی

گفتمان اصولگرایی، متکثرترین جریان سیاسی ایران است که باتوجه به اینکه همواره در متن سیاسی ایران حضوری پر رنگی دارند نه‌تنها با همه قوا خواهند آمد بلکه در دوازدهمین دوره انتخابات به احتمال زیاد با لیست‌های متعددی حاضر خواهند شد. گفته می‌شود جریان تندرویی که در این اردوگاه حضور دارد سهم بیشتری از لیست‌ها می‌خواهد که دیگر از اصولگرایان با این نوع رفتار آنها مخالف هستند. با این حال دو جریان عمده دیگران اردوگاه … سنتی و معتدل در پی نقش آفرینی جدتری هستند.

گفتمان معتدل

این طیف سیاسی ایران را عمدتا با افرادی که در حزب اعتدال و توسعه و نزدیک به حسن روحانی حضور دارند شناخته می‌شوند. که برای حضور در این انتخابات تلاش می‌کنند تعداد نمایندگان خود را افزایش دهند.

گفتمان مستقل

این گفتمان تلاش دارد تا بتواند جای خود را در بین دیگر گفتمان‌ها باز کند تا با افزایش تعداد نمایندگانش در پارلمان بتواند حکمرانی مد نظر خود را اجرایی کند.

گفتمان انتقادی جدید

پیش‌بینی می‌شود که این گفتمان باتوجه به شرایط جدید تشکیل شود. آنها در صورت شکل‌گیری، نفراتی خواهند بود که نمی‌خواهند در دسته اصولگرایان، اصلاح‌طلبان، مستقلین و اعتدالی‌ها باشند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کاشف خبر | پایگاه خبری استان گیلان و شهر لاهیجان