حمله به آمبولانس و تکنسین اورژانس گیلان به دلیل تاخیر

پایداری هوا تا اواسط هفته ی پیش رو در گیلان

کشف ۴۰۳ فقره انواع سرقت در اجرای طرح ۴ روزه پیشگامان/ دستگیری ۱۳۴۷ متهم

انتقاد بازرس کل استان گیلان از کم کاری واحدهای حقوقی دستگاه‌ها

شوخی های زشت مشتری در مغازه جگرکی، به قیمت جانش تمام شد

واکنش آذری جهرمی به خبر قطع اینترنت به دلیل طوفان‌های خورشیدی!

دکتراسحق جمال امیدی در حاشیه “اهداء تندیس‌ واحد برتر رعایت حقوق مصرف کننده استان گیلان به شرکت سیمان خزر: مجموعه سیمان خزر با تاسی از سیره ائمه اطهار واخلاقیات / احترام به خواست خریداران محصولات خود را در سرلوحه امور قرار داده

رفع ایرادات شورای نگهبان به قانون عفاف و حجاب، شاید سال آینده/ لایحه بودجه در اولویت است

بارش باران و کاهش دما در گیلان

مفقود شدن یک نفر در آب‌های جزیره کیش/ عملیات جست و جو همچنان ادامه دارد

افزایش ۳ برابری درآمد کشاورزان افغان بابت کشت تریاک/ جهش شدید افغانستان برای تولید روانگردان

۲۳ غلط املایی در لایحه عفاف و حجاب /کی تعیین می‌کنه چی درسته چی غلط؟ /تاوان گناهکار از بی‌ گناه گرفته می شود!

کد خبر: 18986 | تاریخ انتشار: 12:05:32 - پنج‌شنبه 8 سپتامبر 2022 | بدون نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

زنگ خطر کاهش نرخ رشد جمعیت به صدا درآمد/ در سال ۱۴۲۰ نرخ باروری منفی می شود

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت کشور با اشاره به روند کاهش نرخ رشد جمعیت در طول دهه‌های اخیر گفت: اگر این رویه ادامه پیدا کند، نرخ رشد جمعیت در سال ۱۴۱۵ به صفر رسیده و ۵ سال بعد در ۱۴۲۰ نرخ باروری ما منفی می‌شود.

کاشف خبر/ به نقل از تسنیم، صالح قاسمی اظهار داشت: ۴۵ متغیر بر نرخ رشد جمعیت اثر می‌گذارند و قطعاً نمی‌توانیم با اثرگذاری بر چند متغیر مشکلات جمعیتی را برطرف کنیم.

وی با مقایسه تأثیر عوامل اقتصادی و فرهنگی در رشد جمعیت اضافه کرد: بر خلاف تصور عامه مردم که فکر می‌کنند، نقش مشکلات اقتصادی در کاهش نرخ رشد جمعیت بیشتر است، اما مطالعات ثابت کرده که دیدگاه‌های فرهنگی در این حوزه نقش بیشتری دارند و مصداق آن هم کشورهای اسکاندیناوی هستند که با داشتن بالاترین سطح رفاه اجتماعی کمترین میزان زادوولد را دارند.

قاسمی سقط جنین را از متغیرهای مؤثر در رشد جمعیت دانست و گفت: با توجه به آمارهای موجود ۹۵ درصد سقط‌ جنین در کشور ما به صورت غیرقانونی انجام می‌شود و تنها ۳ درصد سقط‌ها قانونی هستند. در عین حال ۲ درصد سقط‌ها ناخواسته و خود‌بخودی هستند.

وی ادامه داد: ۹۶ درصد سقط‌های جنین قانونی مربوط به ازدواج‌های رسمی است و فقط ۴ درصد سقط‌ها در نتیجه روابط نامشروع اتفاق می‌افتد. ضمن اینکه سقط‌های قانونی یک‌سوم تولدهای کشور را شامل می‌شود که آمار تکان‌‌دهنده‌ای است. در حوزه غربالگری هم باید گفت که قانون جوانی جمعیت مشکلی با غربالگری ندارد، بلکه بنا دارد این کار را قانونمند و استاندارد کند.

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت در بخش دیگری از سخنان خود از افزایش نرخ ناباروری در کشور خبر داد و گفت: ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی نمی‌توانند صاحب فرزند شوند و به همین خاطر باید مراکز درمان ناباروری توسعه پیدا کنند.

قاسمی با اشاره به روند کاهش نرخ رشد جمعیت در طول دهه‌های اخیر افزود: نرخ باروری هر زوج از ۳٫۹۱ فرزند در سال ۱۳۶۵ به ۰٫۷ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده و اگر این رویه ادامه پیدا کند، نرخ رشد جمعیت در سال ۱۴۱۵ به صفر رسیده و ۵ سال بعد در ۱۴۲۰ نرخ باروری ما منفی می‌شود. معنای این آمارها این است که ایران هیچ‌گاه جمعیت ۱۰۰ میلیون نفری را تجربه نمی‌کند.

وی با بیان اینکه بین سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۰ هر سال ۵۰۰ هزار تولد از دست رفته است، گفت: در حال حاضر ۱۱ درصد جمعیت کشور بیشتر از ۶۰ سال سن داشته و سالمند محسوب می‌‌شوند که این میزان در سال ۱۴۳۰ یعنی ۲۹ سال بعد به ۳۲ درصد که تقریباً یک‌سوم جمعیت کشور است. موضوعی که سبب فشار به شبکه بهداشت و درمان می‌شود، چرا که هر سالمند ۵ برابر یک جوان هزینه درمانی دارد.

قاسمی ادامه داد: سالمندی جمعیت بحران‌های در حوزه قدرت دفاعی، نرخ تولید و درآمد ملی ایجاد می‌کند و با پیر شدن جمعیت صندوق‌های بازنشستگی به سختی می‌توانند تعهدات خود به بازنشستگان را عملی کنند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار