مدیرکل امور مالیاتی استان اردبیل عملکرد یکساله اداره کل امور مالیاتی استان را تشریح کرد؛ شناسایی بیش از ۱۷ هزار مودی جدید در ۴ ماه سال جاری در استان اردبیل

خود تحریمی مشکل بزرگ صنعت معدن

ترکیه به مسافران ایرانی یارانه می‌دهد؟

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل: خواستار حل مشکلات مالیاتی مجریان ذی صلاح هستیم

دکتر عبدعلی ناصری در بازدید از موکب نیشکر تاکید کرد: استمرار خدمات‌رسانی موکب‌های نیشکر تا بازگشت زائران حسینی

بازی با جان مردم برای تحقق یک وعده در کاشمر

رئیس جهاددانشگاهی اردبیل: جهاددانشگاهی آماده همکاری در زمینه توسعه گردشگری در شهر هیر است

رفع اثرات تحریم با ایجاد هماهنگی بین شرکت‌ها

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان:  شکایت از اهالی رسانه ممنوع

فرماندار لاهیجان خبر داد؛ بهره برداری از مرکز دفن بهداشتی زباله لاهیجان تا تابستان آینده

کشت پاییزه ؛ گیلان تنها تولید کننده پاچ باقلا در کشور

زمان واریز یارانه شهریور اعلام شد/ مبلغ یارانه این ماه چقدر است؟

کد خبر: 16600 | تاریخ انتشار: 12:15:16 - دوشنبه 27 ژوئن 2022 | ۲ نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

احتمال افزایش قیمت مرغ / رها سازی جوجه ها در بیابان

در حالی که قیمت مرغ در بازار پایین‌تر از نرخ‌های مصوب عرضه می‌شود، هنوز هم مشتری چندانی ندارد. این امر باعث شده تا مرغداری‌ها با مازاد تولید مواجه شوند. همچنین افزایش شش برابری قیمت نهاده‌ها، برخی از مرغدارها را وادار به معدوم‌کردن و رهاسازی جوجه‌ها در بیابان کرده است.

کاشف خبر / به نقل از تجارت نیوز ، معدوم‌کردن جوجه‌ها روشی است که در سال‌های اخیر بسیاری از مرغ‌داری‌ها به آن روی آورده‌اند. اخیراً اما ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان از رهاسازی جوجه‌ها در بیابان دارد. گویا این آخرین راهکار تولیدکنندگان برای منطقی‌کردن قیمت مرغ است.

در میانه اردیبهشت سال جاری بود که دولت مجوز افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ را صادر کرد. بر این اساس نرخ هر کیلوگرم مرغ و تخم مرغ به ترتیب ۵۹ هزار و ۸۰۰ و ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد. بعد از تغییر قیمت‌ها، بسیاری از مشتریان دست از خرید کشیدند تا شاید بدین روش قیمت‌ها به حالت قبل بازگردد.

زیان تولیدکنندگان از تعدیل قیمت مرغ
بررسی‌ بازار این محصولات نشان می‌دهد پس از این واکنش مردم تا حدودی تعدیل قیمت هم صورت گرفت. طوری‌که خرده‌فروشان با قیمت‌های پایین‌تری این دو محصول را عرضه می‌کنند. حذف تعرفه و آزادسازی صادرات این دو محصول هم نتوانست در این مقطع به کمک دولت بیاید. چراکه یا مشتری خارجی برای این محصولات وجود ندارد و یا کشورهای مقصد کالای وارداتی را عودت می‌دهند.

در روزهای اخیر نیز اخباری مبنی بر مرجوع‌شدن مرغ و تخم مرغ صادراتی به عراق منتشر شد. گویا فشارهای ترکیه و البته قیمت‌های به‌صرفه‌تر رقیب ترک، عراق را وادار به این کار کرد. حالا به نظر می‌رسد مرغ و تخم مرغ روی دست تولیدکنندگان مانده است. از این رو آن‌ها به رهاسازی جوجه‌ها در بیابان روی آورده‌اند؛ چراکه اصولاً با افزایش شش برابری قیمت نهاده‌ها اصولاً نگهداری و پرورش این جوجه‌ها دیگر به‌صرفه نیست.

از سوی دیگر، از تولیدکنندگان هم نمی‌توان انتظار داشت که محصولات خود را با نرخ‌های پایین‌تری عرضه کنند. زیرا سیاست‌گذاری دولت در سال جدید به سمتی رفت که فروش مرغ و تخم مرغ با قیمت‌های مدنظر مردم فاصله بگیرد. چنانکه حتی برخی مرغ‌داران به نرخ‌های مصوب اعتراض دارند. آن‌ها معتقدند که اکنون قیمت مرغ باید در محدوده ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار تومان باشد تا سود تولیدکنندگان هم تضمین شود. با این حال در شرایط کنونی هر کیلو مرغ به‌طور میانگین در محدوده قیمتی ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

صادرات غیررسمی تخم مرغ
دبیر انجمن جوجه یک‌روزه درباره خبر مرجوعی شدن تخم‌ مرغ‌های ایرانی از سوی عراق، گفت: در چند روز گذشته تغییرات خاصی در روند صادرات به وجود نیامد. تخم‌مرغ ایرانی تا مرز با گواهی‌های صادراتی و دامپزشکی به صورت رسمی می‌رود.

محمدرضا صدیق‌پور در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: با توجه به اینکه عراق سیستم تعریف‌شده‌ای در حوزه تجارت ندارد احتمال دارد که به شکل غیررسمی تخم مرغ ایرانی بخرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار