برگزاری آئین تودیع و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان لاهیجان + تصاویر

هشدار پلیس؛ کلاهبرداری به شیوه میوه فروشی سیار در گیلان

پیدا شدن جسد جوان ۲۰ ساله در رودخانه پسیخان

دستگیری سارقان داخل خودرو و مغازه _ لاهیجان

کشف بیش از ۲۱تن کود شیمیایی قاچاق در لاهیجان

نجات ۵۳۳هموطن در خزر توسط منجیان غریق

پارکینگ ۴ میلیاردی احتکار خودرو در آستارا لو رفت

برق گرفتگی عامل مرگ کارگر لنگرودی

عرضه قلیان در اماکن عمومی شهرستان ممنوع شد

واژگونی نیسان در محور رحیم‌آباد به اشکورات

دود شدن بیش از ۳۳ هزار نخ سیگار قاچاق در رودبار

انتخاب مدیرفروشگاه رفاه سیب لاهیجان به عنوان واحدصنفی برتراین شهرستان

کد خبر: 1267 | تاریخ انتشار: 23:20:43 - یکشنبه 6 اکتبر 2019 | بدون نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

نزول اهمیت احترام و قدرشناسی در جامعه

 

کاهش حس احترام و قدرشناسی ، فحاشی و توهین ، نزول و سقوط اخلاقیات ، خشونت های کلامی و فیزیکی از جمله مواردی است که در جامعه ی امروز ایران به شدت رواج یافته و این موارد مختص قشر خاصی نیست و حتی سطح تحصیلات در این میان تاثیری ندارد.

به گزارش کاشف خبربه نقل از خبرگزاری برنا از گیلان ؛ اجتماع ، فضای پیچیده ای است که برای زندگی کردن در آن و ادامه ی حیات باید به دنبال برقراری روابط و ارتباط با دیگران باشیم.نفس فعالیت در جامعه ، یاد گرفتن رفتارهای مشارکتی ، برقراری ارتباط با دیگران به نحو صحیح ، رعایت حقوق فردی و اجتماعی و احترام به همنوع است .

در جامعه ی ما در سالهای اخیر شاهد هستیم که نوع رفتارهای اجتماعی دستخوش تغییرات شده و افراد واکنش های متفاوتی در خصوص مقوله های مختلف از خود بروز می دهند.

کاهش حس احترام و قدرشناسی ، فحاشی و توهین ، نزول و سقوط اخلاقیات ، خشونت های کلامی و فیزیکی از جمله مواردی است که در جامعه ی امروز ایران به شدت رواج یافته و این موارد مختص قشر خاصی نیست و حتی سطح تحصیلات در این میان تاثیری ندارد.

جامعه شناسان معتقدند که باید به دنبال آسیب شناسی این رفتارها بود . از دلایل عمده ی این گونه پدیده ها شرایط زندگی افراد ، میزان تنش ها ، تربیت و موقعیت خانوادگی ، جایگاه اجتماعی ،شرایط اقتصادی و … است اما همه ی این دلایل نباید موجب شود که افراد تنش های فردی را به محیط پیرامون خود تسری دهند.

توهین کلامی یکی از مواردی است که بیشتر از خشونت فیزیکی بر اطرافیان تاثیر می گذارد .آنچه که در محیط های کنونی میتوان مشاهده کرد این است که نوع ارتباط افراد با یکدیگر حتی ارتباط های رفاقتی درجه ای از توهین و استفاده از الفاظ زشت به هم نمی کاهد برعکس هر چه ارتباط صمیمی تری بین افراد برقرار باشد میزان حس احترام و قدرشناسی کاهش یافته و اشخاص به خود اجازه می دهند که هرگونه می خواهند با طرف مقابل خود صحبت کنند.

آنچه که مسلم است این رفتارها تنها نشان دهنده ی تنش بیش از حد افراد از سایر روابط اجتماعی و یا شخصی است که به صورت عصبانیت ،پرخاشگری و توهین به نزدیکان ،همکاران و کسانی است که در جهت جوابگویی و تلافی بر نمی آیند ،بروز پیدا می کند و این رفتارها موجب می شود که حس اعتماد و همدلی در بین افراد کاهش یافته و بدین ترتیب در فضایی که باید حس اعتماد ،قدرشناسی و احترام وجود داشته باشد این حس به یک حلقه ی مفقوده تبدیل شود و از اهمیت روابط اخلاقی و انسانی کاسته شود ./برنا

خبرنگار ;ماریا اخوان

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار