بازدید معاون درمان وزارت بهداشت از بیمارستان ها و مرکز ۱۶ ساعته کرونای شهرستان لاهیجان

جدیدترین رنگ بندی کرونایی استان گیلان تا ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد؛ افزایش سه تا پنج برابری بیماران کرونایی در گیلان

نماز اول وقت در زندانها را درمانگر برنامه های اصلاحی و تربیتی دانست

اولین جلسه شورای اداری سال جاری برگزار شد

نشاط و شادمانی توام با ورزش در سبک زندگی ، پویایی و افزایش امید به زندگی زندانیان موثر است

کاندیداتوری نماینده اسبق آستانه اشرفیه در انتخابات میان دوره ای مجلس

حذف دفترچه‌ های بیمه سلامت از اردیبهشت ماه

تحدید نخبگی تهدید نخبگان

پیام تبریک رئیس سازمان چای کشور به مناسبت روز جمهوری اسلامی

پیام فرماندار لاهیجان به مناسبت ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران

اشتغال محصول فرایند مهارت آموزی مددجویان در زندانها است

کد خبر: 9285 | تاریخ انتشار: 10:11:12 - شنبه 26 دسامبر 2020 | بدون نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

پایان به کرونا با ساخت و تزریق واکسن

بر اساس بررسی‌های انجام شده ماندگاری ایمنی حاصله از ابتلا به ویروس کرونا بیش از آنچه که انتظار می‌رفت، این ایمنی خطر ابتلای مجدد به این عفونت را کمتر می‌کند.

به گزارش کاشف خبر ، حدود یک سال پیش، ویروس جدید کرونا، در شهر «ووهان» چین در حال گسترش بود اما در آن زمان، از این ویروس به عنوان نوع جدیدی از ذات الریه یاد می‌شد که علت مشخصی نداشت. آنچه به دنبال آن رخ داد، بدترین همه گیری جهان در یک قرن گذشته بوده است. حدود ۸۰ میلیون نفر تا کریسمس سال ۲۰۲۰ به این ویروس آلوده شدند و بیش از ۱.۷۵ میلیون نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

البته این تعداد، تنها افرادی را شامل می‌شود که ابتلای آنها به کرونا توسط آزمایش مناسب PCR تایید شده است. این در حالی است که افراد بسیاری به کرونا مبتلا شدند و آزمایش نداده‌اند و نیز افراد بسیاری هم بدون اینکه بیماری کووید-۱۹ در آنها تشخیص داده شود، بر اثر عوارض این بیماری فوت کردند.

هرچند اکنون جهان به اولین واکسن‌های کووید-۱۹ دسترسی پیدا کرده است. بر اساس نتایج آزمایشات فاز ۳، این واکسن‌ها موثر هستند و می‌تواند از ابتلا به موارد وخیم کووید-۱۹ پیشگیری کنند. این داروها می‌توانند به جهانیان کمک کنند تا همه‌گیری را از بین ببرند، اما بازگشت به حالت طبیعی چند ماه طول می‌کشد و این تنها در صورتی است که درصد زیادی از مردم مایه کوبی شوند.

واکسن‌ها نشان دادند که آنها می‌توانند واکنش ایمنی قابل مقایسه یا بهتر از پاسخ ایمنی مشاهده شده در بازماندگان کووید- ۱۹، ایجاد کنند. هرچند آنچه محققان نمی‌توانند به‌طور کامل توضیح دهند مصونیت ویروس کرونا است زیرا این ویروس هنوز جوان است.

بهترین مطالعه‌ای که تا کنون در مورد ایمنی کووید-۱۹ انجام شده است، به محققان نشان می‌دهد، بیمارانی که هشت ماه پیش از این بیماری جان سالم به در بردند، هنوز در برابر ابتلای مجدد به این عفونت محافظت می‌شوند. امید این است که این واکسن‌ها، واکنش ایمنی مشابهی ایجاد کنند که می توانند با ایجاد محافظت طولانی مدت در برابر ابتلا به موارد وخیم بیماری همراه باشد.

اکنون، چند مطالعه جدید خبرهای خوبی را به موقع برای کریسمس ارائه می دهند، و امیدها را افزایش می دهد که ایمنی ویروس کرونا بهتر از حد انتظار است. گروه هایی مستقل از محققان متوجه شدند، افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند کمتر دوباره به این عفونت مبتلا می شوند.

البته ابتلای مجدد کووید-۱۹ در حال حاضر مستند است، زیرا کشورهای مختلفی موارد واقعی از ابتلای مجدد به کووید-۱۹ را گزارش داده اند که چند ماه پس از اولین دوره رخ داده است. اما ابتلای مجدد به کرونا، نادر و علت آن هنوز کاملاً شناخته نشده است. برخی گمان می کنند که فعالیت نکردن سیستم ایمنی بدن ممکن است بازماندگان کووید-۱۹ را برای دومین بار در معرض خطر آلودگی مجدد با این ویروس قرار دهد و برخی دیگر می گویند جهش های ویروس کرونا، اگر قابل توجه باشند، می توانند منجر به ابتلا به عفونت مجدد شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، گروه هایی از محققان دانشگاه «آکسفورد» و «موسسه ملی سرطان آمریکا»، آزمایش های مشابه اما جداگانه ای را در زمینه ایمنی ایجاد شده ناشی از ویروس کرونا انجام دادند. نتیجه هر دوی این مطالعه ها تقریباً یکسان بود و نشان دادند که عفونت قبلی کووید-۱۹، از اکثر افراد در برابر ابتلای مجدد به این عفونت محافظت خواهد کرد.

محققان آنتی بادی های ناشی از عفونت طبیعی را بررسی کردند و متوجه شدند که افراد دارای این آنتی بادی ها بسیار کمتر در معرض خطر ابتلای مجدد به این ویروس قرار دارند؛ این دو مطالعه نشان دادند که این افراد از همان نوع محافظتی برخوردارند که از یک واکسن موثر دریافت خواهند کرد. به گفته دکتر «ند شارپلس»، مدیر انستیتوی ملی سرطان، عفونت مجدد بسیار نادر است.

در این مطالعات از دو آزمایش شامل آزمایش خون برای آنتی بادی و آزمایش کووید-۱۹ برای تشخیص عفونت استفاده شد. موسسه ملی سرطان، ۳ میلیون نفر را که آزمایش آنتی بادی را در آزمایشگاه های خصوصی آمریکا انجام داده بودند، بررسی کرد. نتیجه این بررسی نشان داد: تنها ۰.۳٪ از افرادی که این پروتئین های محافظ را داشتند، آزمایش ویروس کرونا آنها مثبت بود. این در حالی است که حدود سه درصد از افرادی که آنتی بادی نداشتند، نتیجه آزمایش کووید-۱۹ آنها مثبت بودند.

در مطالعه دوم محققان بیمارستان های دانشگاه آکسفورد که در مجله پزشکی New England منتشر شد، بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ پرسنل بهداشتی بررسی شد و از این تعداد، هزار و ۲۶۵ نفر از آنتی بادی های ویروس کرونا برخوردار بودند. تنها دو نفر از ۲۶۵ نفری که آنتی بادی کرونا داشتند، شش ماه بعد، دوباره به کووید-۱۹ مبتلا شد اما هیچ علائمی نداشتند. این در حالی است از ۱۱ هزار و ۳۶۴ نفری که ایمنی کووید-۱۹ نداشتند، ۲۲۳ نفر از آنها ۶ ماه بعد به کرونا مبتلا شدند.

شارپلس به خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفت: مشاهده نتایج مطالعه دانشگاه آکسفورد «بسیار خوشحال کننده» است. هر دو مطالعه نشان دادند که در صورت وجود آنتی بادی، ۱۰ برابر کمتر احتمال دارد که به عفونت دوم مبتلا شد. با این حال همانند سایر مطالعات، برای توضیح بیشتر در مورد مدت زمان ماندگاری این ایمنی و خطر ابتلای مجدد به این عفونت به تحقیقات بیشتری نیاز است. افراد پس از بهبودی از کووید-۱۹ همچنان باید باید اقدامات ایمنی را رعایت کنند.

 

برنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار