گروه : دسته‌بندی نشده

سوگواری بصیرت عاشورایی با برنامه های متنوع عزاداری، تهیه و توزیع بسته های معیشتی، روضه در فضای مجازی در ۵۰۰ بقعه متبرکه گیلان برگزار می شود.

به گزارش کاشف خبر ؛ حجت الاسلام ستار علیزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم و لزوم رعایت تدابیر بهداشتی ،انتظامی و رعایت پروتکل های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا در برنامه های عزاداری، گفت: امسال باید فرهیختگی و شعور حسینی هیئت های عزاداری به نمایش گذاشته شود.

وی با بیان اینکه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید نقشه راه ماست گفت: لازم است وجهه حسینی جامعه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه یابد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان در ادامه به نقش بقاع متبرکه ترویج شعائر مذهبی و معارف عاشورایی مکتب امام حسین( علیه السلام) گفت: هویت دینی و ملی ما با امامزادگان و بقاع متبرکه گره خورده است، امامزادگان به نوعی محل برگزاری مراسم هیئات مذهبی هستند.

وی اعلام کرد: هیئات مذهبی باید وجه ولایت‌پذیری را نشان دهند و با دفاع جانانه از فرمایشات مقام معظم رهبری، باعث تقویت انقلاب در این مسیر شوند.

بیشتر بخوانید:
برگزاری مراسم شب‌های قدر در بقاع متبرکه گیلان
علیزاده با اشاره به تأکید ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم‌های مذهبی در فضای باز، اظهار داشت: ازدحام توامان با آلودگی حق الناس است و هیئات مذهبی در بقاع شاخص مستقر و از ظرفیت فضاهای روباز موجود در بقاع برای عزاداری استفاده می کنند.

وی گفت: بر همین اساس ۵۰۰ بقعه متبرکه مجری سوگواره بصیرت عاشورایی بوده و مراسم عزاداری در ۹۹ بقعه متبرکه گیلان که دارای شرایط برای برگزاری مراسم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هستند با توجه به این نکته که در هر شهرستان نحوه وحدود برگزاری مراسم منوط به اجازه از ستاد کرونای شهرستان است، انجام می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان خاطرنشان کرد: زمان مراسم کوتاه، پرمحتوا بوده و مراسم هم کم جمعیت و بدون پذیرائی برگزار می شوند.

وی اذعان کرد: در مناطق قرمز ،کاروانهای عزاداری و تعزیه خوانی بدون ازدحام و تجمع انجام می شود.

علیزاده یادآور شد: همچنین برنامه‌هایی که در بقاع متبرکه برگزار می‌شود از طریق فضای مجازی و شبکه‌های استانی پخش خواهند شد.

وی با اشاره به طراحی برنامه برای حضور فعال در فضای مجازی در ایام محرم، خاطرنشان کرد: ۴۰ مبلغ و روحانی برای تبلیغ در این ایام، به روستاهای محروم و کم برخوردار اعزام خواهند شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه طرح بصیرت عاشورایی تنها به عزاداری منحصر نیست گفت: این طرح بخشهای مختلفی از جمله سیاهپوش کردن معابر و بقاع متبرکه، محافل قرآنی، روضه های خانگی، توزیع نان صلواتی، تهیه و توزیع غذای گرم برای مراکز درمانی، ضبط و پخش برنامه مذهبی و فرهنگی در فضای مجازی و توزیع بسته های معیشتی و ملزومات بهداشتی دارد.

وی گفت: در شرایطی که عزاداری در همه مناطق امکان پذیر نیست، تمرکز خدام و هیئت امنای بقاع متبرکه و عزاداران و خیرین در مناطق پرخطر از نظرشیوع کرونا به سمت تهیه و توزیع بسته های معیشتی و ملزومات بهداشتی معطوف شده است.

حجت الاسلام علیزاده اظهار داشت: بسته های یادشده از محل موقوفات و همچنین مشارکت مردم تهیه و بین نیازمندان توزیع خواهد شد که هر بسته در حدود ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

برنا

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کاشف خبر | پایگاه خبری استان گیلان و شهر لاهیجان