گروه : دسته‌بندی نشده

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه لازم است برنامه ریزی برای مهارت آموزی از طریق روش های نوین در اولویت باشد، اختصاص دپارتمان ملی بوم‌گردی به استان را زمینه ساز توسعه اشتغال در بخش گردشگری عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری کاشف خبر ؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه شورای مهارت استان که با حضور مهندس علی اوسط هاشمی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در سالن غدیر استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه توسعه پایدار برای هرکشور جز از مسیر منابع انسانی به عنوان مهمترین عامل و رکن توسعه، محقق نمی‌شود، افزود: منظور از منابع انسانی موثر، نیروی انسانی آموزش دیده و ماهر است که پس از تربیت، بیشترین بازدهی را دارد.

وی با بیان اینکه در عصر کنونی، آموزش و پرورش ثابت و کم تحرک نمی تواند پاسخگوی تغییر و تحولات روزانه باشد، اظهار داشت: با وجود تعداد فراوان مراکز آموزشی و دانشگاهی و نیروی انسانی تحصیل کرده اما به دلیل فقدان مهارت های لازم در فارغ التحصیلان، امکان جذب این افراد در بنگاه های اقتصادی به حداقل رسیده و در همه کشورها بنگاه های اقتصادی ترجیح می دهند از افرادی که مدرک تحصیلی با درجه پایین تر اما با مهارت کامل استفاده کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: مهارت های حوزه کسب و کار بسیار حائز اهمیت بوده و به همین جهت امروزه اقتصاد دنیا به سمت فناوری های نوین و اقتصاد دیجیتال در حرکت است و آینده فناوری های جدید عمدتاً حول IT و ICT می چرخد که باید فعالیت‌های کارآفرینی در این راستا برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: باتوجه به تغییر ماهیت کسب و کار در آینده بازار، باید ضمن استفاده و بهره برداری از شیوه های سنتی آموزش و حفظ اشتغال موجود، برنامه ریزی لازم را برای مهارت آموزی از طریق روش های نوین و متناسب با شرایط آینده به نیروی انسانی انجام دهیم که در جلسات گذشته شورای مهارت به عنوان انتظارم در تدوین سند مهارتی استان مطرح شده است.

استاندار گیلان با تأکید براینکه با ترتبیت انسان‌های توانمند و توسعه نگر، می‌توانیم زمان دستیابی به شغل از طریق مهارت را کاهش دهیم، گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در وضعیت موجود هم نقش مرجعیت در بین سازمان‌های مهارت آموزی منطقه را داراست و استان نیز باید از ظرفیت‌های این سازمان بیشتر استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه تحقق شعار جهش تولید، اشتغال پایدار، زدودن فقر و تولید ثروت جز از طریق توانمندی نیروی انسانی و مهارت آموزی ممکن نمی شود، افزود: این مسیر مستلزم تغییر نگاه و اتخاذ دیدگاه و رویکرد جدید متناسب با شرایط امروز و در راستای توسعه و آینده‌نگری باید ترسیم شود.

دکتر زارع تصریح کرد: در کنار مهارت های شغلی و حرفه ای لازم است مهارت های اخلاقی نیز آموزش داده شود تا افرادی که در بازار کار مشغول به کار می شوند در کنار خدمات تخصصی و حرفه ای، احترام، جلب رضایت مشتری و کرامت انسانی و اخلاق را در اولویت کاری خود قرار دهند.

وی دستگاه‌های عضو شورای مهارت و افراد مرتبط با این حوزه را موظف به اجرای آیین نامه اجرایی قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی کرد و گفت: با هدف ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و اخلاق حرفه ای مبتنی بر ارزش های انسانی، اخلاقی، ایرانی و اسلامی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری است؛ باید آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار فعلی و آتی و ارتقای توان کارآفرینی مورد توجه باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان افزایش نقش آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را یک ضرورت دانست و بر ضرورت ایجاد هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌های عضو شورای مهارت تأکید و تصریح کرد: سند توسعه آموزش‌های مهارتی استان که در مراحل نهایی ویرایش است و به زودی رونمایی می‌شود باید به عنوان مسیر اصلی و راهبرد تحقق اهداف این حوزه باشد و در این راستا استفاده از ظرفیت آموزشگاه‌های آزاد بخش خصوصی، اصناف، توافق‌نامه‌های در حال اجرا با دستگاه‌ها، بروزرسانی آموزش‌ها و استانداردهای لازم و بهره‌گیری از ارکان توسعه‌ای اشتغال همچون گردشگری و صنایع دستی مورد انتظار است.

وی راه‌اندازی سامانه شاغلان صنعت ساختمان را یکی از اقدامات موثر شکل‌گرفته از ابتدای سال‌جاری عنوان و خاطرنشان کرد: توسعه گردشگری و بوم‌گردی به عنوان یکی از ظرفیت‌های موثر توسعه اشتغال در سند چشم‌انداز و آمایش استان تعریف شده که نگاه مثبت رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مبنی بر اختصاص دپارتمان ملی بوم‌گردی به استان گیلان قابل تقدیر است.

وی به وجود موهبت‌های الهی و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری در گیلان و حضور میلیون ها گردشگر به صورت ماهانه در این استان اشاره و اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی زیرساخت‌های موردنیاز و تحقق آن‌ها همچون اتصال راه آهن به رشت و در آینده به منطقه‌آزاد انزلی، این ظرفیت به مروز افزایش پیدا می‌کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه سند توسعه استان برمبنای نگاه سبزآبی یعنی طبیعت و دریامحوری تدوین شده ، گفت: این موضوع به تنهایی خود یک ظرفیت محسوب می‌شود که در سند مهارتی نیز مورد توجه قرارگرفته و در میزبانی مسابقات ملی همچون شهر خلاق خوراک رشت بسیار موثر است.

وی به حضور تورهای گردشگری در گیلان طی سال گذشته برای مشاهده آثار معماری و موزه میراث روستایی استان اشاره کرد و افزود: هدف گذاری آموزش مهارتی به حدود یکصد هزار نفر از جمعیت استان قابلیت عملیاتی شدن دارد که در جهت توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و ارزش‌های توسعه پایدار روستایی بسیار موثر است.

در این جلسه همچنین با حضور استاندار گیلان و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، پنج طرح شامل مرکز آموزش های کارآفرینی مهارت های کسب و کار، نخستین آموزشگاه آزاد الکترونیکی کشور در گیلان، نخستین آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای سوارکاری شمال غرب کشور، نخستین مرکز آموزش مهارتی صنایع دریایی استان و کارگاه صنایع غذایی(کافه رستوران مهارت) افتتاح شد.

از محمدمهدی رئیس سمیعی چهره ماندگار معماری استان گیلان نیز با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کاشف خبر | پایگاه خبری استان گیلان و شهر لاهیجان