گروه : دسته‌بندی نشده

رئیس قوه قضائیه گفت: «حفظ کرامت انسانی»، «مبارزه با فساد» و «رفع موانع تولید» و تحول از رویکرد سنتی به فناورانه، اولویت‎های این دستگاه در سال ۹۹ است و حرکت به سوی قوه قضاییه هوشمند و مشارکت‎های مردمی از راهبردها و برنامه‎های مهم تحولی برای تحقق این اولویت‎ها است.

کاشف خبر / به‎گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در همایش سراسری قوه قضاییه، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای گرانقدر قوه قضاییه، دستاوردهای همایش امروز را چراغ راه یک سال کاری دستگاه قضا عنوان کرد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: آمارها نشان می دهد با وجود تنگناها و مشکلات اداری در ایام کرونا، از کارهایمان عقب نماندیم و نتایج حاصله از کار و تلاش در این روزها نشانگر آن است که رسیدگی به پرونده‎ها تا پایان سال ۹۸ دچار اُفت نخواهد شد.

رئیسی با بیان این‎که رسیدگی به پرونده‎ها در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ افزایش و ورودی پرونده‎ها کاهش داشته،از کاهش آمار پرونده‎های معوقه در کل کشور به ۵۳ درصد خبر داد و گفت که این آمار در برخی استانها ۶۳ درصد بوده است.

رئیس قوه قضاییه همچنین از رسیدگی ویژه به وضعیت زندانیان در ایام کرونا سخن گفت وگفت که با تلاش و مجاهدت شبانه روزی همکاران سازمان زندان‎ها و با وجود برخی مشکلات اداری و منابع انسانی محدود ، ۱۲۰ هزار نفر از زندانیان در مدت اخیر به مرخصی رفتند و کارها به موقع انجام شد.

رئیسی سه اولویت مهم کاری دستگاه قضا در سال ۹۹ را«حفظ کرامت انسانی»، «مبارزه با فساد» و «رفع موانع تولید» و تحول از رویکرد سنتی به فناورانه، حرکت به سوی قوه قضاییه هوشمند و مشارکت‎های مردمیرا از راهبردها و برنامه‎های مهم تحولی برای تحقق این اولویت‎ها عنوان کرد.

رئیس قوه قضاییه تحولگرایی را باعث آن دانست که فعالیت‎های دستگاه قضا از دادخواست‎محوری و رویکرد انفعالی به رویکردی فعال و پویا تبدیل شود و صیانت از حقوق عمومی و پیشگیری از تضییع حقوق عامه را نیز از مهم ترین رویکردهای تحولخواهانه دستگاه قضا دانست.

رئیسی در ادامه با تأکید بر لزوم تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت و استفاده از ابزارهای نوین در این زمینه، خاطر نشان کرد: تلاش و هدف قوه قضاییه این است که صدای مرم شنیده شده و با سرعت و دقت به مشکلات و تظلم خواهی آنها رسیدگی شود.

رئیس قوه قضاییه افزود:تلاش ما باید این باشد که شکایت و درخواست مردم برای احقاق حق یا گزارش های آنها از هر طریقی که به ما می رسد، به‎طور جدی مورد توجه قرار گیرد و بر اساس قانون و ضوابط پاسخ داده شود و هیچ درخواستی بدون پاسخ نماند.

رئیسی سال ۹۹ را سال افزایش نظارت‎های کمّی و کیفی در این قوه اعلام کرد و با تأکید بر لزوم سلامت اداری در دستگاه قضا و نقش نظارت در این زمینه، گفت: آمار تخلفات در مجموعه قوه قضاییه بالا نیست و رقم آن حدود یک درصد است اما همین میزان تخلف هم نباید در سیستم قضایی که نهادی اصلاح‎گر است وجود داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‎که «سلامت دستگاه قضایی سلامت بسیاری از سازمان‎ها و ادارات کشور را تضمین می‎کند»، در ادامه متذکر شد: افزایش نظارت و حفظ سلامت دستگاه قضایی و همکاران این مجموعه در برابر هر گونه رابطه ناسالم باید به‎طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی با اشاره به کاهش پرونده‎های معوقه تا ۵۳ درصد که آن را حاصل تلاش شبانه روزی و حرکت جهادی همکاران دستگاه قضا در سراسر کشور دانست و گفت: در تهران همکاران ما موفق شدند ۵۱ درصد پرونده‎های معوقه را مورد رسیدگی قرار دهند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر تداوم روند رسیدگی فوری به پرونده‎های معوقه و رفع اطاله دادرسیدر این پرونده‎ها اظهار داشت:اگر کرونا نبود الآن اعلام می کردم هیچ پرونده معوقه‎ایدر دستگاه قضایی نداریم اماامیدوارم که با همت مضاعف دوستان در ماه‎های آتی بتوانیم سال ۹۹ را به‎عنوان سال بدون پرونده‎‎ی معوقه اعلام کنیم.

رئیسی در ادامه سخنانش بر لزوم حمایت قضایی از محرومان و اقشار ضعیف جامعه هم تأکید کرد و متذکر شد: کسی نباید به خاطر نداشتن تمکّن مالی از دادرسی و احقاق حق خود محروم شود؛ خصوصاً کسی که مورد ظلم و ستم واقع شده و برای دادخواهی به عدلیه مراجعه کرده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: گاهی یک نفر یا یک خانواده به خاطر شرایط اقتصادی خاص در کشور امکان پرداخت ۵۰۰ هزار تومان را ندارند و استیصال در چهره آنهاد دیده می شود. اینها وقتی به دستگاه قضا مراجعه می کنند نباید به صورت کلیشه‎ای بگوییم ضابطه این است و اگر می توانید بروید ادعایتان را دنبال کنید بلکه باید آنها را برای رسیدن به حقشان یاری دهیم.

در همین راستا خواستار ایجاد سازوکاری در دادگستری شد تا افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می‎کنند و آگاهی حقوقی و توان مالی برای تأمین هزینه‎های دادرسی ندارند، بتوانند بدون نگرانی و دغدغه از خدمات قضایی بهره‎مند شوند و از حقشان دفاع شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به تلاش دشمنان برای مسأله‎سازی و سوءاستفاده از برخی موضوعات مرتبط با دستگاه قضا اشاره و بر لزوم کار متقن و دقیق و همچنین رصد تحولات و تبیین اقدامات و تصمیمات قضایی برای جامعه تأکید کرد.

رئیسی گفت: دستگاه قضایی بر اساس خوشایند و بدآمد و شادی یا خشم و عصبانیت دیگران عمل نمی کند و به هیچ عنوان نمی توانیم از مواضع قانونی و شرعی خود کوتاه بیاییم اما باید نباید اجازه داد که ضد انقلاب با صحنه‎سازی و تشویش افکارعمومی در هجمه به نظام و سیستم قضایی و جریان انقلابی موفق شود.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از ابتدا اعلام کرده که پایبند به قانون و شرع است ولی باید در اجرای قانون و عدالت، به افکار عمومی توجه داشته باشیم و مسائل را برای جامعه تبیین کنیم تا بهانه‎های سوءاستفاده را از دشمن بگیریم.

رئیسی با اشاره به جذب ۶ هزار نفر در دستگاه قضایی در سال گذشته، بر لزوم کارسنجی در مجموعه دستگاه قضا تأکید کرد تا کارها و به همکاران خود در سراسر کشور نیز متذکر شد دستورالعمل های قضایی را به‎طور جدی و کامل اجرایی نمایند تا حق هیچ کسی تضییع نشود.

رئیس قوه قضاییه در پایان تحول را نیازمند اندیشه، انگیزه و عمل تحولی و اقدام انقلابی دانست و با ابراز امیدواری نسبت به افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا و امید به اجرای عدالت در جامعه، تأکید کرد: اگر پول و امکانات باشد اما مدیران یک مجموعه انگیزه و اراده تحول را نداشته باشند، نمی توان به تحول و تغییر در رویکردها برای بهبود عملکرد یک سازمان گام برداشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کاشف خبر | پایگاه خبری استان گیلان و شهر لاهیجان