کد خبر: 4612 | تاریخ انتشار: 11:11:58 - یکشنبه 23 فوریه 2020 | بدون نظر | پرینت این مطلب پرینت این مطلب |

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: ضرورتی به استفاده از ماسک برای همه مردم نیست/سودجویان منتظر مجازات‌های سخت باشند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که «ضرورتی ندارد همه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ماسک بزنند» گفت: آنهایی که با سوءاستفاده از فضای موجود جامعه اقدام به احتکار ماسک می‌کنند منتظر مجازات های سخت باشند.

علی نوبخت حقیقی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اعلام وزارت بهداشت مبنی بر کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس کرونا گفت: مهمترین مولفه برای مبارزه با این ویروس داشتن آگاهی است. ضرورتی ندارد همه از ماسک استفاده کنند ماسک برای کسانی است که دچار تب، آبریزش و سرماخوردگی شده‌اند و با این کار از انتقال ویروس جلوگیری می‌شود؛ به جای استفاده از ماسک حتی الامکان از حضور در مجامع و اماکن شلوغ خودداری شود.

وی افزود: القای استفاده از ماسک به عنوان روش پیشگیرانه تنها باعث ایحاد بازار سیاه توسط برخی سودجو می شود ضمن آن که وزیر بهداشت هم اعلام کرد به تعداد کافی ماسک وجود دارد و به کسانی که ضرورت استفاده از ماسک دارند، به صورت رایگان داده می‌شود پس این درست نیست که افراد به داروخانه‌ها رفته و بگویند ماسک می‌خواهیم چون با افزایش تقاضا سودجویان وارد عرصه شده و بازار سیاه ایجاد می‌کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در برخی از کشورها مجازات این سودجویان اعدام است؛ در کشور ما نیز افرادی که با جان مردم بازی می کنند، منتظر مجازات های سختی باشند.

وی مجددا توضیح داد: پزشکان، براساس تشخیص‌شان ماسک رابرای افراد خاص تجویز می‌کنند آن هم به این دلیل که بیماری را به مردم منتقل نکنند، کما این که در اکثر مراکز بهداشتی و بیمارستانی در صورت نیاز ماسک به صورت رایگان داده می‌شود. لازم است در این باره رسانه‌ها روشنگری کنند و به مردم بگویند که این فضا تنها شرایط را برای سودجویان بهتر می‌کند.

نوبخت درباره کمیاب شدن ژل‌های ضدعفونی کننده و یا گران شدن آن هم گفت: مردم احتیاجی به ژل‌های ضدعفونی کننده ندارند به جای آن می‌توانند دست‌ها را با آب و صابون بشورند که کفایت می‌کند.

وی در واکنش به استرس و اضطراب ایجاد شده در جامعه بعد از انتشار اخبار مربوط به شیوع کرونا در کشور گفت: گاهی استرس و اضطراب بدتر از این ویروس است. کرونا همچون سرماخوردگی بوده که ۸۰ درصد بهبود پیدا می‌کنند در همین باره انستیتو روانپزشکی تهران کلیپی را منتشر کرده که لازم است رسانه‌ها آن را گسترش داده تا مردم با دیدن آن در جریان این بیماری قرار گرفته و مقداری از اضطراب آنها کم شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین از رسانه‌ها به خصوص رادیو و تلویزیون درخواست کرد که با تمام قوا پای کار آیند.

نوبخت با تاکید بر اینکه «نقش رسانه‌ها بسیار مهم است»، گفت: همانطور که رادیو و تلویزیون در روز انتخابات تمامی هم و غم خود را برای این موضوع گذاشت لازم است از این به بعد در این باره اطلاع رسانی کامل کنند و به مردم توضیح دهد که اخبار مربوطه باید از مبادی رسمی و وزارت بهداشت منتشر شود این کمک بزرگی به مردم در مهار کرونا می‌کنند؛ وزارت بهداشت نیز در چند نوبت از طریق صداوسیما اخبار مربوطه را به اطلاع مردم برساند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار