گروه : اقتصادی

رییس سازمان چای کشور از خرید ۱۴۹ هزار تن برگ سبز چای خبر داد و گفت: بیش از ۷۸ درصد مطالبات چایکاران از قدر سهم کارخانجات چایسازی پرداخت شده است.

کاشف خبر / حبیب جهانساز ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ۸۳ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده که ۷۵ درصد سهم کارخانجات و ۲۵ درصد سهم دولت است که از سهم ۲۵ درصد دولت ۹۲ درصد پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه امسال بیش ۱۴۹ هزار تن برگ سبز چای به ارزش هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان خریداری شده است، افزود: با پرداخت ۱۵ میلیارد تومان دیگر از بهای برگ سبز چای به چایکاران گیلان و مازندران، هزار و ۵۰۶ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران قدر سهم دولت و کارخانجات چایسازی، در سال ۱۴۰۲ به حساب آن‌ها واریز شده و ۳۶۰ میلیارد تومان باقیمانده نیز در چند مرحله تا ماه آینده پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به پرداخت بیش از ۹۲ درصد قدر سهم دولت از بهای برگ سبز خریداری شده امسال از چایکاران ادامه داد: دولت تاکنون ۴۳۱ میلیارد تومان از ۴۶۷ میلیارد تومان قدر سهم خود از بهای برگ سبز چای خریداری شده را پرداخت کرده است.

رئیس سازمان چای همچنین از پرداخت بیش از ۷۸ درصد قدر سهم کارخانجات چایسازی از بهای برگ سبز خریداری شده امسال خبر داد و گفت: از هزار و ۴۰۱ میلیارد تومان بدهی کارخانجات چایسازی به چایکاران گیلان و مازندران تاکنون هزار و ۱۰۱ میلیارد تومان به حساب چایکاران واریز شده است.

جهانساز با اشاره به اینکه امسال بیش از ۱۴۹ هزار تن برگ سبز چای به ارزش هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان از چایکاران شمال کشور خریداری شد، افزود: برای توزیع نهال‌های اصلاح شده قراردادی با پژوهشکده منعقد شده که در سال آینده نهال‌های اصلاح شده را در اختیار چایکاران قرار دهیم.

وی ادامه داد: بنای کار ما بر این است که در سال آینده بتوانیم ردیف‌ها و خرید تضمینی سال ما قبل داشته باشیم که خوشبختانه پیش بینی‌های لازم در این خصوص انجام گرفته و ردیف اعتباری هم دیده شده است.

جهانساز تصریح کرد: سازمان چای برای بهزراعی باغات چای، تأمین ماشین آلات برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به چایکاران و کارخانه داران قراردادی با چند بانک بسته که تا به امروز بالغ بر ۳۰۰ هزار کف بر، ۲۷۵ هزار کمر بر، و ۳۰ هکتار باغات رها شده احیا شده است.

پرداخت یارانه نهال برای اولین بار توسط دولت رئیسی و اقدامات موثر وزارت جهادکشاورزی و دکتر نیکبخت وزیر محترم جهادکشاورزی و برای اجرای طرح خرید چای داخلی برای واردکنندگان از اقدامات موثر و بموقع وزارت جهادکشاورزی بود.

گفتنی است، ۵۵ هزار خانوار چایکار در گیلان و مازندران در ۲۸ هزار هکتار باغ خود به پرورش و تولید محصول چای اشتغال دارند./ مهر

 

تصاویر ؛ سید احمدرضا کیایی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کاشف خبر | پایگاه خبری استان گیلان و شهر لاهیجان